Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıdaki konuların dışındaki sorularınızı, bilgi@medeaanaokulu.com e-posta adresine iletebilirsiniz.
Çocukların gelişimi nasıl takip ediliyor?

Çocukların gelişimine ait bilgiler sınıf öğretmeni ve okul psikoloğunun katkısıyla rapor halinde belli aralıklarla velilere ulaştırılır. Yılda iki kez sınıf öğretmenleri ve branş öğretmenlerinin bulunduğu genel veli toplantısı yapılır. Belli tarihlerde psikoloğumuzun düzenlediği seminerler velilerimizin katılımına sunulur. Randevu alarak okul psikoloğumuzla çocuğunuzla ilgili görüşmeler yapılabilmektedir. Velierimizle paylaştığımız okul ders programımızda çocukların o ay katılacağı tüm dersler ve aktiviteler hakkında bilgiler bulunur. Böylece okul programı rahatlıkla takip edilebilir.

Çocuğum okula başlarken nasıl davranmalıyım?

Okul öncesi dönemde çocuklar ilk kez annelerinden ayrılıp yeni bir ortama uyum sağlarken bazen zorlanabilirler. Başlangıçtaki tedirginlik son derece normaldir. Anneden ayrılmak çocuk için zor olduğu kadar anne için de zor olabilir. Bu nedenle öncelikle okula gitmek için yeterli olgunluğa sahip olduğunu düşündüğünüz çocuğunuzun okula başlaması fikrine önce siz alışmalısınız. 2 yaşından itibaren her çocuğun bir okul öncesi kuruma devam etmesinin gerekli olduğundan ve okulda kazanacağı bilgi ve deneyimi ev ortamında asla edinemeyeceğinden emin olarak bu kararı vermelisiniz. Daha sonra da çocuğunuz için uygun okula karar verip çocuğu gideceği okulda nelerle karşılaşacağı konusunda bilgilendirmelisiniz. Bu yeniliğin aynı zamanda tüm aile fertleri tarafından mutlulukla karşılanıyor olması, bu gelişmenin çocuğun büyümesinin bir işareti olduğunun altının çizilmesi ve anne babanın bu durumla ilgili gurur duyuyor olduğunun belirtilmesi çocuğun motivasyonu açısından çok önemlidir. Ancak çok fazla şey anlatarak çocukta fazla beklenti yaratmak da sakıncalı olabilir. Bu nedenle özellikle başka çocuklarla bir arada olabileceği, birçok oyun oynayabileceği, keyifli ve öğretici bir ortamda olacağını belirtmek yeterli olacaktır.

Okula ilk başladığı günlerde nasıl davranmalıyım?

Okulun ilk günleri çocuklardan çok anne babalar için endişe verici bir dönem olmaktadır. Bu nedenle sizin çocuğunuzu göndereceğiniz okula, o okulun personeline ve programına güvenmeniz çok önemlidir. Okula başlama sürecine uyum her çocuk için farklılık gösterebilir. Bu nedenle okula uyum için standart bir programı çocuğa uygulamak yerine, çocuğun uyum kapasitesi, anneden ayrılmaya verdiği reaksiyon ve çocuğun psikolojik gelişim özellikleri göz önünde bulundurularak bir alışma süreci planlanmalıdır. Bu nedenle de başlangıç döneminde okulda bir uzman desteğine yer verilmesi son derece önemlidir. Minik Eller Doğa Evi Anaokulu’nun en önem verdiği konulardan biri de çocuğun okula başlangıçta sağlıklı bir şekilde başlayabilmesidir. Çünkü sağlıklı ve mutlu bir başlangıç çocuğun neredeyse tüm okul yaşamının aynı şekilde mutlu ve sağlıklı bir şekilde devam edeceğinin de göstergesi olmaktadır. Bu nedenle de başlangıç döneminde özellikle annenin ya da babanın çocuğun bu uyum sürecine eşlik etmesi ve çocuk bu yeni ortama ve yeni kişilere güven kazanana kadar okulda bulunması, çocuğun rahat bir geçiş yapmasında çok belirleyici olmaktadır. İlk günler kademeli bir geçiş yapmak çocuk için daha yararlı olmaktadır. İlk günden itibaren tam gün okulda bırakılan bir çocuk başlangıçta olumsuz bir tepki vermese de bir süre sonra sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bu nedenle de süreyi her gün biraz daha arttırarak çocuk rahatladıkça hedeflenen süreye ulaşmak daha sağlıklı olmaktadır. Okulumuzda bu süreci psikoloğumuz desteklemekte çocuğun psikolojik gelişimini takip etmektedir.

Okula yeni başlayan çocuklara nasıl bir uygulama yapılır?

Uyum dönemi 1 aydır. Bu sürenin ilk haftasında veli desteği gereklidir. Günde bir saat ile başlayıp birinci haftanın sonuna kadar süre yarımşar saat arttırılarak hafta tamamlanır. İkinci hafta öğrenci ailesi olmaksızın devam eder.

Kayıt için neler istiyoruz?

Okula devam etmesinde sakınca olmadığını gösteren sağlık raporu, aşı karnesi, nüfus cüzdanı örneği ve ikametgah kağıdı istenir. Ayrıca okula ait bilgi formları doldurulur.

Bahçe kullanımı ve çevre gezileri var mıdır?

Olumsuz hava şartlarında bile önlemler alınarak çocuklar kısa sürelide olsa bahçeye çıkarılmaktadır ama güzel havada bu süreler daha usun tutulmaktadır. Konuları destekleyici eğitsel ve eğlenceye yönelik çevre gezileri yapılmaktadır.

Disiplin anlayışınız nasıldır?

Öğrencilerin özgüvenlerini kazanmalarına destek olarak onların kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler olmalarını sağlamak amacıyla sevgiye dayalı tutarlı bir disiplin sistemi uygulanır. Ödül ve ceza kavramı artık tüm dünyada olduğu gibi okulumuzda da kullanılmamaktadır.

Beslenme sistemimiz nasıldır?

Yemeklerimiz kendi mutfağımızda kendi elemanlarımız tarafından pişirilir. Katkı maddesi bulunan hiçbir gıdaya yer verilmez.

Branş dersleri var mı?

Okulumuzda İngilizce derslerinin yanı sıra  müzik, sanat atölyesi, spor ve hareket dersi , mutfak sanatları branş dersleri mevcuttur. Ve tüm bu derslerden tüm yaş gruplarındaki bütün öğrencilerimiz faydalanmaktadır. 2-6 yaş arasında çocukların ilgi ve yetenek gelişimlerinin takip edilmesi ve özel yeteneklerinin olduğu alanların belirlenmesi son derece önemlidir. Her biri konularında uzman branş öğretmenlerimiz çocuklarımıza birçok değişik konuda deneyim fırsatı verirken onların yetenekli oldukları alanları da belirleyerek aileleri bilgilendirmektedirler. Çocuklar özel bir yetenekleri olmasa da bu dönemde her tür zihinsel ve sanatsal faaliyet içinde yer alma ihtiyacındadırlar. Öğrenme alışkanlığının gelişmesi ve farklı zeka türlerinin kullanılabilmesi için branş derslerinin yararı bilinmektedir.

Çocukların sağlığı nasıl korunur?

Okul öncesi kurumlarda sağlığın korunması önemli bir konudur. Bilindiği üzere okula yeni başlayan çocukların sık hasta olma ihtimalleri vardır. Okulda özellikle tuvaletlerin ve çocukların ortak kullanım alanlarının temizliği çok önemlidir. Çocuklara sık el yıkatmak, sınıfları sık havalandırmak, özellikle kış aylarında ısıyı sağlıklı sınırlarda tutmak okulumuzda çok önem verilen hususlardır. Ayrıca çocukların uygun giysilerle okula gelmeleri, terlemelerinin önlenmesi ve hastalık belirtilerinin hızlıca fark edilmesi dikkat edilen konulardır. Hasta olduğu fark edilen çocuğumuzla öğretmenimiz birebir ilgilenmekte ve ailesiyle temas kurarak öncelikle ayrı bir odada dinlenmesi sağlanmaktadır.

Okulunuzun tatil programı nasıldır?

Okulumuz hafta sonu ve resmi tatiller dışında Şubat ayında 1 hafta yarıyıl tatiline girer. Yaz tatilimiz yoktur, yaz ayında YAZ OKULU programı uygulanır.